İşyeri Güvenliğini Etkileyen Unsurlar : Görsel iletişim işyeri güvenliğini nasıl etkiler?
Görsel yönetim olarak da adlandırılan görsel iletişim, işyeri güvenliğini iyileştirmek ve sürdürmek için denenmiş ve gerçek bir yöntemdir. Çeşitli farklı malzemeleri kapsar: duvar işaretleri, ekipman etiketleri, kimyasal etiketler, zemin işaretleri, endüstriyel zemin bantları ve daha fazlası. Piyasada çok sayıda görsel iletişim malzemesi olmakla kalmaz, tesisiniz bir mesajı iletmek için kullanılabilecek birçok yer ve yüzey sunar: duvarlar, zeminler, makineler ve ekipmanlar, araçlar ve tavanlar. Bunaltıcı gelebilir, ancak görsel yönetim uygulaması görece kolay olan uygun maliyetli bir çözümdür.

İşyeri Güvenliğini Etkileyen Unsurlar

Başlıklar [Göster]

İşyeri Güvenliğini Etkileyen Unsurlar : İşaretler

Aşağıda, kuruluşunuzun güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı görsel araç bulunmaktadır:

Duvar işaretleri: Duvar işaretleri, görsel iletişimin en yaygın şeklidir ve onlarca yıldır kullanılmaktadır. Maksimum görünürlük için güvenlik işaretleri göz hizasına asılmalıdır ve tek görsel ipucunuz olmamalıdır. Çoğu zaman çalışanlar bu işaretleri her gün gördükten sonra “kör” hale gelebilirler ve bu nedenle ek görsel stratejilerle işaretin mesajını güçlendirmek önemlidir.

Zemin işaretleri:

Endüstriyel zemin bantları, şekiller ve işaretler mükemmel (bazen gözden kaçsa da) görsel iletişim biçimidir. Zemin bandı trafik için şeritler oluşturmak, çalışanları tehlikeli alanlardan uzak tutmak ve tehlikeli makineleri işaretlemek için harikadır. Zemin işaretleri, güvenli uygulamaları hatırlatmak için duvardaki güvenlik işaretlerinin yanında kullanılabilir.

İşyeri Güvenliğini Etkileyen Unsurlar
Etiketler: Etiketler yalnızca organizasyon için değildir! İş yerinizdeki boruların etiketlenmesi ve ekipmanların üzerine etiketlerin yapıştırılması, borularda çalışan kişilerle mevcut olası tehlikeler hakkında hızlı bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olur. Bir kimyasal distribütörü, tedarikçisi veya üreticisiyseniz, GHS standardına uymanız gerekir; bu, kimyasal kapların üzerinde tehlike piktogramlarıyla birlikte bir etiketin olması gerektiği anlamına gelir.
Tesisinizde görsel hatırlatıcılar kullanmak yalnızca mevcut çalışanlar için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin veya yeni işe alınanların yürürlükteki güvenlik uygulamalarını anlamalarına da yardımcı olur. Örneğin, bir acil durum meydana gelirse ve zemin bandı ve duvar işaretiyle yeterince işaretlenmiş bir acil durum rotanız varsa, tesisinize aşina olmayan kişiler acil durum çıkışını hızlı bir şekilde bulabilir. Sembolleri ve piktogramları kullanmak, hızlı iletişim kurmada son derece faydalıdır ve iki dilli çalışanlar için yardımcı olabilir.

İşyeri Güvenliğini Etkileyen Unsurlar başlıklı yazımızda sizlere sadece birkaç örnek sunduk. Daha fazlası için Blo sayfamızı inceleyebilirsiniz. Teklif almak, soru sormak için lütfen buraya tıklayınız.

Fuzyon OSGB İZMİR sorularınızı yanıtlamak için burada.

Youtube kanalımız için buraya tıklayınız