Sık Sorulan Sorular : Kapalı Bir Alanda Tehlikeler Nasıl Kontrol Edilir?

İnsanlar, son derece tehlikeli olabileceğinden, mümkün olduğunca kapalı alanlara girmekten kaçınmalıdır. Kapalı alanlar çalışanların mahsur kalmasına, havasının tükenmesine, tehlikeli gazlara maruz kalmasına ve çok daha fazlasına neden olabilir. Ancak, bu tür durumlarda işçi bulundurmanın gerekli olduğu zamanlar vardır. Durum böyle olduğunda, tehlikeleri kontrol altına almak için adımların atılması çok önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Kapalı Alanlar için Tehlike Kontrolü

Sık Sorulan Sorular  :  Kapalı alanlarda çalışmanın risklerini azaltmaya yardımcı olmak için yapılabilecek birçok şey vardır. Yapılması gereken belirli eylemler, girilen alanın türüne bağlı olacaktır. Aşağıdakiler, bu alanlardaki tehlikeleri kontrol etmenin en önemli yollarından bazılarıdır:

Durumu İzleyin

– Kapalı alanın dışındaki biri işi yapan kişinin durumunu izliyor olmalıdır. Tehlike belirtileri gösterirlerse, dışarıdan çalışan onları güvenli bir yere çekmeye yardımcı olabilir.

Hava Kaynağı – Kapalı alanda sınırlı bir hava kaynağı varsa, güvenli bir kaynağın getirildiğinden emin olun.

Gazların İzlenmesi – Kapalı alan tehlikeli gazlara maruz kalma potansiyeline sahipse, bu tür tehlikeler için hava sürekli olarak izlenmelidir.

İşçiyi Bağlayın – Çok küçük alanlarda çalışırken, bir şeyler ters gittiğinde çekilebilmeleri için işçi ya ayaklarından ya da bel çevresinden bağlanmalıdır.

Çöküşe Dikkat – Kapalı alanlar genellikle mağaralarda, madenlerde veya çökme riskinin bulunduğu diğer alanlarda bulunur. Bunu önlemek için önlem almak çok önemlidir.

Kişisel Koruma Ekipmanı – Kapalı bir alana giren herkes, olası sorun riskini en aza indirmek için gereken KKD’yi giymelidir.

Sonuç olarak, her kapalı alan kendi benzersiz risklerini sunacaktır. Hangi risklerin mevcut olduğunu ve bunların nasıl kontrol edileceğini değerlendirmek esastır. Herhangi biri girmeden önce, ekibin güvenliğini sağlamak için uygun soruşturmayı yapmış olması gerekirdi.

 

 

Sık Sorulan Sorular :İşyeri Güvenliğimi Nasıl İyileştirebilirim?

İşyeri güvenliği, herhangi bir şirket için sürekli bir çaba olmalıdır. Büyük olasılıkla hiçbir zaman mükemmel güvenlik elde edemezsiniz, bu nedenle her zaman iyileştirme alanları olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

İyileştirme Stratejileri

Güvenliği veya tesisinizi iyileştirmeye başlamanın bazı yolları şunlardır:

Organize edin: Çoğu zaman dağınık veya darmadağın bir tesis yaralanmalara neden olabilir. Güvenlik stratejinizi geliştirmenin ilk adımı, çalışma tezgahlarını ve hücreleri düzenlemektir. Mekanları mantıklı bir şekilde düzenlemek, araç-gereç ve malzemeleri düzenlemek, temizlik yapmak kişilerin işlerini kayma, takılma endişesi duymadan yapmalarını çok daha kolay hale getirecektir.

Bir komite oluşturun: İşçiler bir güvenlik komitesi oluşturmak üzere bir araya getirildiğinde işyeri güvenliği bir öncelik olarak görülür. Güvenlik komitesi, potansiyel güvenlik risklerini belirlemeye ve bir çözüm uygulamaya adanmış daimi bir komitedir. Üst yönetim, komite tarafından önerilen değişiklikleri veya iyileştirmeleri desteklemelidir.

Bir İş Güvenliği Analizi gerçekleştirin: Tesisinizin güvenlik durumunu tam olarak anlamak için bir İş Güvenliği Analizi yapmak önemli olacaktır. Belirli işlerde güvenlik tehlikelerini belirlemek ve iyileştirmeler yapmak için kabul edilen en iyi uygulamaları kullanmak için kullanımı kanıtlanmıştır; ne kadar spesifik olursa o kadar iyi!

Görsel olun: Görsel ipuçları, çalışanlara güvenlik uygulamalarını hatırlatmanın ve bir güvenlik kültürünü teşvik etmenin en etkili yollarından biridir. En iyi görsel iletişim stratejileri, ekipman etiketleri, duvar işaretleri, zemin işaretleri, zemin işaretleri, kimyasal etiketler ve daha fazlasının bir kombinasyonunu içerir.

Gemba yürüyüşü yapın: Bazen yöneticiler ve amirler üretim hattında veya tesis katında fazla zaman harcamazlar ve genellikle güvenlik tehlikelerini gözden kaçırabilirler. İşyerinde Gemba yürüyüşü yapmak ve ön saflardaki çalışanlarla konuşmak, işlerin güvenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını, göze çarpan herhangi bir sorun olup olmadığını ve insanların mevcut güvenlik prosedürleri hakkında ne düşündüklerini size gösterebilir.

Tesisinizin güvenliğini artırmak için seçim yapabileceğiniz pek çok farklı yol vardır; yukarıdakiler sadece birkaçı! İş güvenliğini ele alırken unutulmaması gereken en önemli şey, sürekli iyileştirme zihniyeti ile yapmak ve herkesi dahil etmeyi unutmamaktır.

Sık Sorulan Sorular dizimiz devam edecektir. Sorularınız için FÜZYON AKADEMİ İZMİR bir tık uzağınızda. İletişim için buraya Tıklayınız.

Youtube kanalımız için buraya tıklayınız